Nevadnoucí Mechanický Tulipán

Inspirací mi byla manželka

Byla polovina zmrzlého ledna, mě už opět svrběly prsty a chtěl jsem se vrhnout do dalšího projektu. Jenže do jakého? Doposud všechny mé projekty byly statické, žádný pohyb. To by byla výzva. Ale co? Otevírací květinu? Jaro se blíží, to by mohlo být skvěle tématické.

Takovým způsobem jsem uvažoval na začátku úžasného projektu, který na konci dostal jméno nevadnoucí mechanický tulipán. A náhoda tomu chtěla, že se mi ho podařilo dodělat do svátku všech zamilovaných – sv. Valentýna – a darovat ho své ženě. Tulipán díky tomu obletěl celý svět a já jsem se s ním dostal na titulky internetových magazínů i do ranních televizních show. Byl jsem oslavován jako manžel roku.

Reaguje na pohlazení

Tulipán dříme, dokud není pohlazen jeho mosazný list. Kapacitní sensor reaguje na dotek a květ se začne pomalu rozevírat. Celé to působí velice magicky. Další pohlazení tulipán opět uspí. V podstavci je ukryt malý motorek, který táhly ovládá okvětní lístky.

Mění barvy a nikdy nezvadne

Květ ukrývá pole malých RGB programovatelných LED diod, které mohou tulipán osvětlit do libovolné barvy duhy. Navíc má každý okvětní lístek dalších 5 malých bílých LED diod, které vypadají jako kapky rosy.

Každý si ho může zkusit vyrobit

Lidé si tulipán tolik zamilovali, že jsem připravil návod, podle kterého si každý může tulipán zkusit doma sám postavit. Návod pouze v angličtině naleznete na instructables.com. Není to nic lehkého, ale určitě to stojí za vyzkoušení a budu rád, když se se mnou podělíte o výsledek!

Kde jste ho mohli vidět

  • TV Nova pořad Víkend
  • Mini Maker Faire Plzeň 2019
  • Maker Faire Praha 2019

Líbí se vám moje práce?