Průhledné Arduino UNO

Elektronický steampunk

Tvořím tzv. free-form elektronické obvody – umělecky ztvárněnou elektroniku. Takový elektronický obvod nemá žádnou základní desku, ale všechny součástky jsou pospojovány pouze dráty – v mém případě mosaznými. Vznikne tak netradiční podívaná do útrob elektronických obvodů. Takový elektronický steampunk.

Arduino UNO

V tomto případě jsem vytvořil legendární vývojovou desku Arduino UNO, která odstartovala i moji dráhu makera. A tak to pro mě bylo srdcovou záležitostí.

Jak se taková věc vytváří?

Je to taková modelařina. Je potřeba znát elektroniku, mít pevné ruce a najít zdroj kvalitních mosazných drátů. A pak už to jsou jen hodiny a hodiny jemného ohýbání drátů, letování a zjišťování, zda obvod ještě stále funguje. Často se stane, že se dráty někam nevejdou, a tak je potřeba část obvodu předělat. Je nutné mít představivost v prostoru, a hlavně trpělivost v hlavě. Mosazné dráty se letují pájkou a cínem.

To muselo dát práce! Funguje to vůbec?

No jéje! Funguje a jak! Nerad dělám věci, které na oko vypadají dobře, ale ve skutečnosti nic neumí. Například toto Freeduino, jak jsem ho pojmenoval, je plně funkčním klonem desky Arduino UNO. Je možné ho připojit k počítači, naprogramovat, nasadit shield a tvořit elektroniku.

Kde jste ho mohli vidět

  • Maker Faire Praha 2019
  • časopis HackSpace 20.číslo

Líbí se vám moje práce?