Elektronická vločka

Tady to všechno začalo

Elektronickou vločkou to vlastně všechno začalo. Byl to můj první elektronický free-form obvod. Obvod, ve kterém jsou součástky spojeny pouze mosazným drátem ve vzdušnou 3D skulpturu. Inspiroval mě k tomu úžasný člověk Mohit BhoiteChtěl jsem tenkrát vyzkoušet něco nového a netradičního. A bylo to naprosto úžasné. Spojení elektroniky, 3D modelování a programování. Vyrobit ji mi trvalo necelý týden.

Základem vločky je má oblíbená Arduino Nano vývojová deska. Z desky se rozbíhají dráty do 6 stran, na nichž je navěšeno celkem 30 LED diod. Vnitřní jsou malé SMD a vnější jsou krystalicky průzračné. Motiv vločky se dá libovolně naprogramovat a dotykový senzor umožňuje interakci.

Bylo před Vánoci a vločka tenkrát měla takový uspěch, že jsem se rozhodl vytvořit verzi, která kopíruje free-form tvar, ale je pro každého snadno sestavitelná. Není to totiž jen kouzlo mosazných drátů, které dělají vločku unikátní, ale hlavně její profil a použití krystalických LED diod po obvodu. Když ji rozsvítíte, máte pocit, že je pokryta ledem. A jelikož ji lze programovat v Arduino IDE, dostala jméno Arduflake. Každý má možnost si stavebnici zakoupit a doma sám sestavit.

Unikátní programovatelná dekorace

Arduflake není jen obyčejnou vánoční dekorací. Je to jednoduchý interaktivní počítač. Je to krásná cesta, jak se naučit vytvářet vlastní elektroniku a programovat Arduino-kompatibilní mikrokontrollery. Pro ovládání vločky jsem napsal Arduino knihovnu, kterou každý snadno pochopí a požitek z programování vločky se tak znásobí.

Dotkněte se jí!

Arduflake obsahuje 30 LEDek seskupených do 18 nezávisle ovladatelných segmentů. Můžete využít svoji kreativitu a vytvořit si vlastní program, vlastní motiv, animaci nebo dokonce hru. Na přední straně najdete dotykový kapacitní senzor pro interakci s vločkou – změna motivu, animace nebo hraní hry.

Vlastnosti

  • Atmega8A MCU kompatibilní s Arduino
  • micro USB konektor pro připojení k PC (programování nebo napájení)
  • dotykový senzor
  • 18 širokoúhlých krystalicky průhledných LED
  • 12 SMD LED
  • napájení CR2032 baterií (až 12 hodin) nebo USB kabelem

Ideální stavebnice

Pro každého, kdo umí nebo se chce naučit pájet malé SMD součástky, je Arduflake ideální stavebnice. Obsahuje spoustu různě velkých součástek. Od velkých 1206 diod, přes menší 0806 rezistory až po TQF32 a MSOP10 čipy s vývody nepříjemně blízko sebe. Výsledek ovšem rozhodně stojí za to. Není nic lepšího, než si sestavit vlastní Arduino! Stavebnici Arduflake je možné koupit v mém eshopu.

Open Source

Arduflake je Open Source pro nekomerční účely. Chceš jimi ověsit celý vánoční stromek? Nech si vyrobit desky podle Gerber souborů a nakup součástky. Všechno je dostupné na github.com.

Líbí se vám moje práce?